sobota, 17 maja 2014

Ile kalorii spala Twój organizm w ciągu doby?

Udało mi się kiedyś opublikować artykuł na stronie Vitalia.pl. Jest to portal, który pomaga w odchudzaniu - serdecznie polecam.

Przytoczę tutaj tekst mojego artykułu, ponieważ uważam go za niezwykle przydatny, jeśli bawimy się w liczenie kalorii w ciągu dnia.

Ile kalorii spala Twój organizm w ciągu doby?


Starając się schudnąć, często liczymy kalorie - zarówno te, które zjemy, jak i te, które spalimy. Ale czy każdy z nas wie, jak obliczenia te przełożyć na realny spadek na wadze?

W naszych organizmach każdego dnia zachodzi wiele przemian. Ogół tych zmian nazywamy przemianą materii bądź metabolizmem. Do każdej z nich potrzebna jest energia, wytwarzana podczas spalania. Aby dowiedzieć się, jaką dobową przemianę materii posiadamy, potrzebne są nam dwie wartości.

Pierwsza z nich to PPM, czyli podstawowa przemiana materii (ang. BMR - Basal Metabolic Rate). Jest to wskaźnik, który oblicza minimalną ilość kalorii potrzebną do funkcjonowania organizmu, czyli m.in. do oddychania, trawienia, ruchu, utrzymywania stałej temperatury ciała w tzw. warunkach neutralnych. Wartość ta może się zmieniać w zależności od pory roku, chorób, poziomu stresu.

Dobowe PPM dla kobiet = 665,09 + 9,56 x waga (kg) + 1,85 x wzrost (cm) - 4,67 x wiek

Dobowe PPM dla mężczyzn = 66,47 + 13,75 x waga (kg) + 5 x wzrost (cm) - 6,75 x wiek

Drugą wartością potrzebną nam, aby móc przełożyć spalone i (nie)zjedzone kalorie na utratę wagi to CPM, czyli całkowita przemiana materii (ang. TMR - Total Metabolic Rate). W skrócie jest to ilość kalorii potrzebna do utrzymania obecnej wagi. Wartość tę obliczymy mnożąc PPM razy współczynnik aktywności fizycznej. W zależności od tego, jaki tryb życia prowadzimy, możemy wyróżnić:

  • Bardzo aktywny (2,0) – osoba pracująca fizycznie, intensywnie uprawiająca różne sporty;
  • Średnio aktywny (1,7) - osoba prowadząca siedzący tryb życia, wykonująca ćwiczenia ok. 3 razy w tygodniu;
  • Mało aktywny (1,4) – osoba prowadząca siedzący tryb życia, nieuprawiająca żadnych sportów.

Dobowe CPM = PPM x współczynnik aktywności fizycznej
Te dwie wartości dają nam podstawy do bilansu energetycznego.
Należy również pamiętać, że 1 kg przekłada się na ok. 7000 kcal. Dla przykładu na diecie, gdzie codziennie jemy 1000 kcal mniej teoretycznie powinniśmy zrzucić 1 kg tygodniowo.

Odchudzając się musimy pamiętać, aby zmniejszać ilość przyjmowanych kalorii oraz zwiększać ilość spalanych, nie dostarczając jednak organizmowi mniej niż wartość podstawowej przemiany materii.

Kochani!

Policzcie sobie te wartości - nawet z czystej ciekawość (rym się wkradł :).  Jeśli w swojej diecie liczycie kalorie i nie jesteście na jakieś "1000 kcal diet" to te wartości powinny pojawić się w Waszych obliczeniach. 

Miłego dnia!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Przyjmuję wszystkie komentarze, nawet niepochlebne - o ile są kulturalne!